A maszkok kiemelt szerephez jutottak az elmúlt hónapokban, és vannak olyan országok, ahol nem csak beltérben, hanem a szabadban is kötelező azok viselése. Az egészségvédelem és a járványügyi védekezés témáján túl is szükség van azonban a maszkokra, mégpedig a munkavédelem területén. A vonatkozó jogszabályi előírások gyakran kötelezővé teszik ezek alkalmazását, és bizonyos munkakörökben egyenesen elengedhetetlen azok alkalmazása. S hogy miért ilyen fontosak azok? Miként válasszunk az egyre szélesebb kínálatból? Cikkünkben ilyen kérdéseknek igyekszünk utánajárni.
Funkció és kényelem
A jelentős porral, gázokkal, ködképző anyagokkal járó feladatok esetében elmaradhatatlan a munkavédelmi maszk használata. Kiválasztásakor több tényezőt is érdemes vizsgálni. Sokan kifejezetten a funkciót állítják fókuszba, pedig az sem elhanyagolható szempont, hogy mennyire kényelmes és komfortos abban dolgozni. Legalább annyi munkahelyi baleset és egészségügyi probléma visszavezethető a kényelmetlen munkavédelmi eszközökre, mint azok hiányára. Ha a szakember mindig azzal van elfoglalva, hogy igazgatja a maszkot, esetleg nem kap benne megfelelően levetőt, izzad, akkor a munkahatékonyság és főleg a munkabiztonság láthatja kárát a dolognak.
Fontos a megfelelő maszk kiválasztása!
A minden szempontból ideális maszk kiválasztásakor többféle szempontot is érdemes fókuszba helyezni. Elsőként állapítsuk meg, hogy egyáltalán milyen kockázat típussal találkozhatunk a munkavégzés során. Ez lehet por, füst, aeroszol. A mérgezések elkerülésének érdekében gyakran nem csak a légzőszerveket kell védeni, hanem a szemet, a kezeket is. Ez nagyrészt attól függ, milyen koncentrációban van jelen az egészségkárosító anyag a munkavégzés során. A pormaszkok esetében a megfelelő szűrőbetét nélkülözhetetlen. Hiába azonban a tökéletes maszk, ha azt a szakember nem használja jól. A munkavédelmi eljárás, vagy a tevékenységre való felkészülés során tehát arról is informálódni kell, hogy miként történjen a biztonságos felhelyezés és használat.
A por a leggyakoribb probléma
Ha csak nem speciális feladat elvégzéséről van szó, akkor a legtöbben a különféle porokkal találják szembe magukat. Ilyenkor részecskeszűrő maszkok, fél-és teljes álarcok használata javasolt. A durva porok közé sorolható a fémpor, a szénpor, a homok és bizonyos baktériumok, amelyek a légutakban és az orrban lerakódnak. A finom porok már inkább csak a légutakat veszélyeztetik, ezek is kikerülhetnek az előbb felsoroltak csoportjaiból. Az egy mikron alatti, úgynevezett nagyon finom porok képezik a leginkább veszélyes esetet, ezek ugyanis szabad szemmel nem láthatóak, mégis lerakódhatnak a tüdőben. A tapasztalatok azt mutatják, hogy a dohányfüsthöz hasonlóan a hegesztéskor keletkező fém szemcsék, vagy a festékgőz is telítik a tüdőt, légzésnehézséget okoznak egy idő után, és a rákos megbetegedés kockázatát is magukban hordozzák.
Munkavédelmi pormaszk akár otthonra is!
Már a por elleni védelmet nyújtó maszk is meg tudja könnyíteni a barkácsmunkák menetét (forrás: profibarkacs.hu). Hasznos lehet tehát egy egyszerűbb, de a feladatra tökéletesen alkalmas pormaszkot az otthoni teendők mellé is beszerezni. A tavasztól késő őszig tartó időszakban sokan döntenek a lakásfelújítás mellett, mely gyakran rengeteg porral jár. Már egy egyszerű falfestés során is kitűnő szolgálatot tesznek a pormaszkok, pláne akkor, ha falrészek bontásáról, helyiségek egyesítéséről, vagy különféle faipari munkákról van szó.
A munkavédelem területe nem elhanyagolható, ugyanis saját egészségünk múlhat azon, hogy milyen biztonsági intézkedéseket teszünk meg védelmünk érdekében. A megfelelő munkavédelmi maszk kiválasztásával és helyes viselésével kiküszöbölhetőek az egészségügyi kockázatok, és akár az otthoni barkácsmunkák is egyszerűbben, biztonságosabban elvégezhetőek.