Manapság a különféle online tartalmak szolgáltatóitól már jóformán elvárás, az élő kapcsolat és az interaktivitás. Már szinte nincs is olyan youtuber, aki anélkül rendelkezne nagyobb nézettséggel, hogy ne közvetítene élő adásokat valós idejű chattel. Ez persze nem csak a videósokra igaz, hiszen a különféle szolgáltatók felé is egyre inkább ilyen elvárásokat támasztanak klienseik. Hogyan lett viszont mindez ilyen népszerű? És mi köze a Facebook-nak ehhez az egészhez?
A közösségi oldalak társadalomformáló ereje
A közösségi média oldalak kétségkívül hatalmas társadalomformáló erőt képviselnek, ezek közül pedig a Facebook még mindig a legnépszerűbb – úgy hazai, mint nemzetközi szinten. A Facebook hamar rendkívüli népszerűségre tett szert, jelenleg is több mint 7 millió magyar használja, az általa kínált lehetőségeket pedig olyannyira megszokták az emberek, hogy ezek később elvárássá fordultak át más szolgáltatók felé is. Például ma már senki nem tekint különös szemmel arra, hogy Facebook profilunkkal szinte bárhová bejelentkezhetünk – ahogyan arra sem, hogy a különféle weboldalak chat platformjait is a Facebook biztosítja. Ráadásul a közösségi média elterjedése óta jóval nyitottabbá is váltunk a világ felé. Míg régen csupán pár ismerősünknek meséltünk az élményeinkről, most a több száz vagy több ezer követőnk számára posztolunk ezekről. Régen mindez elképzelhetetlen lett volna, de a közösségi média teljesen megváltoztatta a társadalmi felfogást ezzel kapcsolatosan is.
Facebook live – avagy az élő elterjedése
Régebben élő adásokat jóformán csak a televízióban láthattunk, most meg már a játékok is így működnek, ilyen például az élő játék szolgáltatás. Az pedig igen ritka volt, ha egy-egy műsor interaktív felületet biztosított a nézői számára. Természetesen ekkor még nem volt chat, tehát a nézők legfeljebb sms-ben küldhették el a véleményük, amire a műsorvezető válaszolt – jobb esetben pedig betelefonálhattak, ahol valós idejű beszélgetésre nyílt lehetőségük vele. A közösségi média viszont eléggé felforgatta a dolgokat, hiszen mára már jóval népszerűbbé vált a televíziózásnál. A Facebook pedig mint ezek között élenjáró a live-ozás bevezetésével jóval közelebb hozta a különféle hírességeket, valamint egyéb tartalomgyártókak a követőikhez. Persze előtte is voltak különféle stream-ek, de ha őszinték akarunk lenni, akkor valóban a Facebook-nak köszönhetjük, hogy ez a műfaj ennyire berobbant a köztudatba. Például manapság már nem csak a videósok körében találkozhatunk ezzel a szolgáltatással, de még az online játékok világában is. A különféle játékokkal foglalkozó oldalak ma már egyre inkább kiemelt figyelmet fordítanak az élő játék élményének visszaadására. Ezeknél pedig akárcsak a Facebook live esetében élőben láthatjuk magát a krupiét és valós időben chatelhetünk vele. Tehát valóban olyan, mintha egy élő játékteremben ücsörögnénk.
Mire számíthatunk a későbbiekben?
Ahogyan azt már a különféle videómegosztó portálok esetében észrevehettük, az élő adások rendkívüli szerepet töltenek be az egyes szolgáltatók népszerűségének növekedésében. A valós idejű kommunikáció egy olyan interaktív élményben részesíti a rajongókat, amely keretein belül feltehetik kérdéseiket, és kitárgyalhatnak különféle témákat a tartalomgyártóval. Ráadásul ha mindez nem lenne elég, ezek a videóanyagok nem vesznek el, hiszen sok esetben újranézhetőek. Ezzel pedig valószínűleg egy új korszakába léptünk a virtuális szórakoztatásnak, hiszen az egykor újdonságnak számító lehetőségből már szinte elvárás lett. Nem véletlen tehát az sem, hogy az online játékok és a különféle hírességek is előszeretettel biztosítanak élő tartalmat a közönségük számára. A jövőben tehát méltán számíthatunk arra, hogy valószínűleg minden platformon akad majd valamilyen élő kommunikációra lehetőség. Ez pedig rendkívül hasznos, ha objektívan szemléljük a dolgot, hiszen a régebbi kommunikációs formák esetében olykor igencsak sokáig tartott választ kapni egy-egy kérdésünkre. Másrészről pedig egy utólag megvágott videó vagy passzív, gépies játék nem képes visszaadni azt az élményt, amit az élő adások nyújtanak.
Mik a hátrányai?
A mai kor embere gyors és praktikus megoldásokra vágyik, ami viszont egyre inkább háttérbe szorítja a régi, lassú információ forrásokat. Bár ez a jelenség nem írható az live-ok számlájára, kétségkívül olyan tendenciát mutatnak az internetezők szokásai, amiknél háttérbe szorul a lassú információforrások befogadására való hajlandóság. Ez viszont mondhatni generációs „betegség”, hiszen a digitalizáció nagy mértékű elterjedése óta szó szerint felgyorsult az egész életünk. Az internet által biztosított rövid kivonatok, valamint videó és hanganyagok pedig szépen elkezdték felváltani a vaskos lexikonokat.