A lakberendés, az otthonteremtés jelentős változásokon esett át az elmúlt időszakban, ami elsősorban a “csináld magad” lehetőségek megjelenésében érhető tetten. Ennek egyik magyarázata az internet elterjedésében rejlik. Mire is gondolunk? Ha megnyitsz egy böngészőt és rákeresel mondjuk a különböző ablaktípusokra, válogathatsz a különböző oldalak között.
Arról nem is szólva, hogy rengeteg blog és videós csatorna létezik, amelyek ilyen tippeket adnak az átlagembernek. Úgyhogy, akinek kicsit jobb a kézügyessége, az akár egy Youtube videóból is hasznos tippeket tud ellesni és akár egymaga megvalósítani.
A változás másik oka pedig a technológiai fejlődéssel magyarázható. Míg korábban a legtöbben egy emberként tettek hitet mondjuk a fából készült ajtók, ablakok mellett, ez az utóbbi időben már megváltozott. Más anyagok megjelenése, mint amilyen a műanyag, vagy az alumínium, rámutattak sok olyan dologra, amelyek a fa nyílászárók hátrányai közé sorolhatók. És persze ma már a környezetvédelem is sokkal fontosabb, az erdők, a természet védelme.
Azonban nem csak az ablakok anyaga szempontjából történtek változások, ma már megtehetjük, hogy a ház sajátosságaihoz választunk nyílászárót. Így például a standard méretű ablakok mellett válogathatunk a keskeny ablak különböző típusai között is.
A keskeny méretezésű ablakok beépítése mellett többféle érv is szólhat. Egyike nyilván maga az esztétika. A kisebb ablakok kisebb helyet foglalnak el, ennek megfelelően kreatívabbak lehetünk azok helyének megtalálásával is, még az is elképzelhető, hogy azokat asszimetrikusan helyezzük el egy-egy helyiségben.
A másik megközelítés pedig nyilván a gyakorlatiasság. A keskeny ablakok típusai közé tartoznak többek között a toló ablakok is, úgyhogy ha mondjuk kisebb hely van egy helyiségben és gondot okoz a szellőztetés, akkor az ilyen ablakot nem kell befelé nyitni, hiszen a falban csúszik.
A keskenyebb ablakokból többet is elhelyezhetünk, így alakíthatjuk azt úgy, hogy kihasználhassuk a lakásból látható panoráma előnyeit és a megfelelő helyeken elhelyezve több fény beáradását is elő tudjuk így segíteni.
A keskeny ablakok típusai, előnyei, hátrányai
Ha keskeny ablakokról van szó, azokból eléggé kiterjedt a választék. Ez azt jelenti, hogy anyaguk is lehet különböző, de forma és más kritériumok tekintetében is vannak sajátosságaik. A számos változat közül a három leggyakoribb keskeny ablakot választottuk ki, hogy közelebbről is megismerkedhess velük. A jellemzőiket össze tudod vetni saját igényeiddel és persze otthonod sajátosságaival és ez alapján választhatsz. Ezek az ablakok a tokos, a napellenzős és a csúsztatott ablakok.
Tokos ablakok
Ezek igazából egyszárnyú ablakok, vagyis a nagyobb méretű és elterjedt dupla ablakoktól abban különböznek, hogy itt az egy keskeny szárny egyik fele függesztve van és jobbra, vagy balra nyílnak vízszintes irányban. A tokos ablakokat a legtöbb esetben olyan helyiségekben építik be a falba, ahol az túlságosan keskeny, ezért nagyobb ablakot nem tudunk odatenni. Ha tokos ablakot választunk, az otthonunk szellőztetése is megoldódik.
A tokos ablakok nem csak fényes otthont biztosítanak a szükséges szellőztetéssel együtt, de biztonságosabbá is teszik a házat. A keskeny dimenzió miatt ugyanis a betörők nehezebben, vagy egyáltalán nem tudnak az ablakon át bejutni a házba. Vihar, erős szél esetén azonban csukjuk be, mert egy váratlan szélroham akár letépheti őket.
Napellenzős ablakok
Ezek majdnem ugyanúgy működnek, mint a fentebb bemutatott tokos egyszárnyú ablakok. Az alapvető különbség az ablaknyitás iránya. A vízszintes mozgás helyett a napellenzők ablakokat lentről felfelé, vagyis függőlegesen felfelé tolva tudjuk nyitni.
A napellenzős ablakokat javasolni tudjuk például az olyan helyiségekbe, amelyek pincében, alagsorban vannak. Itt ugyanis az ablak csak akkor lesz megfelelően nyitható, ha felfelé nyílik. Illetve, az előző megoldáshoz hasonlóan, ez is hatékony lehet a betörések ellen.
Csúsztatott ablakok
A csúsztatott, vagy toló ablakok legfőbb előnye, hogy azok nem nyílnak be, vagy kifelé, jobbra vagy balra nyílnak, hanem a falban csúsznak. Vagyis, mint ebből láthatod, az ilyen ablakok elsődlegesen a helytakarékosságot biztosítják.
A csúsztatott ablakokat sokan tetőablakként használják. Ezek az ablakok olcsóbbak mint a többi itt felsorolt és bemutatott keskeny ablaktípus. Amire jó odafigyelni, hogy a sínek, amelyeken az ablak csúszik eldugulhatnak a portól és más szennyeződésektől, ezért hasznos lehet azt gyakran tisztítani.