Míg korábban csak akkor kellett alaposabban megszerveznünk a külföldi utazásokat, ha valamilyen egzotikus országba készültünk, addig a COVID-19 miatt már egy európai államot sem tudunk felkeresni anélkül, hogy az utazás során gyakrabban előforduló általános betegségek mellett ne legyen szükségünk extra előkészületekre.
Bár sok helyről hallani ezekben az időkben, hogy lehetőségeinkhez mérten ne utazzunk sehová még belföldön sem, de vannak, akik a munkájuk vagy a családjuk miatt kénytelenek útra kelni – pláne így a közelgő ünnepek előtt. Ha mi is ebben a cipőben járunk, és külföldre kell utaznunk, érdemes az alábbiakat figyelembe vennünk még az indulás előtt!
Legyen egy megbízható applikációnk
Az okostelefonok az életünk részeivé váltak, bármi problémánk vagy kérdésünk van, hajlamosak vagyunk elsőként ehhez az eszközhöz fordulni, így már akkor szerezzünk be egy megfelelő és megbízható applikációt a járványhelyzethez kapcsolódóan, ha még csak az utazás ötlete fogant meg bennünk, de azt sem tudjuk, mikor indulunk.
Törekedjünk rá, hogy ne csak a magyar-, hanem a célország helyzetéhez igazodó alkalmazást is telepítsünk, ami az általános járványhelyzet mellett mindig figyelmeztet a változásokra, tájékoztatást ad a határátlépési lehetőségekről, valamint arról, hogy milyen jogszabályi változások vonatkoznak az érkező utasokra.
Tájékozódjunk biztos forrásokból
Noha gyakran teljesen elegendők a megfelelő és hivatalos koronavírus-applikációk ahhoz, hogy teljes összképet kaphassunk a kialakult helyzetről, azonban nem árt kiválogatni néhány biztos forrást, például híroldalt vagy a járványhoz kapcsolódó weboldalt ahhoz, hogy ezeken is nyomon tudjuk követni a helyzet alakulását, ezáltal percek alatt eljussanak hozzánk a legfrissebb hírek.
Ez az indulás előtt és az utazás alatt különösen fontos lehet, hiszen ebben a helyzetben óránként változhatnak az események, és bizonyára senki sem szeretne a határt átlépve értesülni arról, hogy karantén vár rá. Nagyon fontos itt is, hogy ne csak magyar, hanem a célország, valamint az utazás során érintett államok médiumait is kövessük, ezáltal értesülhetünk róla, hogy milyen intézkedések várhatók.
A tájékozódás annyira lényeges ezekben az időkben, hogy érdemes utazás előtt felkeresni legalább a magyar Konzuli Szolgálatot, akik naprakész weboldallal és mindig friss információkkal tudnak szolgálni kifejezetten azok számára, akik útnak akarnak indulni ebben a helyzetben. Ha tehát elbizonytalanodtunk, ebből a forrásból biztosan hivatalos és megfelelő tájékoztatást kaphatunk.
Tartsuk be a legalapvetőbb biztonsági előírásokat
A higiéniás előírások betartása a járványhelyzetben alapvető fontosságú nemcsak a saját, hanem a családtagjaink, illetve a társadalom többi tagjának védelme érdekében egyaránt. Noha országonként vannak minimális eltérések, a legtöbb helyen azonban kötelező a maszkviselés, amire fontos lehet felkészülni.
Az útra vigyünk magunkkal mindig több tartalékmaszkot, vásároljunk nagyobb mennyiségű eldobható típust, de készüljünk arra is, hogy huzamosabb ideig kell majd hordanunk ezt a kelléket, így megtérülő befektetés lesz, ha megfelelően szellőző, a légzést könnyítő szeleppel ellátott, tisztítható típusokat is beszerzünk, melyek több óra után sem fullasztanak.
Ezen felül mindenhol törekedjünk a megfelelő higiéniai szabályok betartására, ezáltal tartsuk a megfelelő távolságot a többi embertől és legyen nálunk kézfertőtlenítő is arra az esetre, ha nyilvános toalettet használunk, vagy tankolnunk, esetleg vásárolnunk kell. Ennél többet ebben a helyzetben aligha tehetünk, azonban érdemes ezen a téren is megnézni, hogy melyik országban és pontosan mik a szabályok, hiszen valahol jelentősebb tilalmak és korlátozások vannak érvényben, mint nálunk.
Legyen B-tervünk, ha nem térhetünk haza
Aki most külföldre utazik, az sajnos a bizonytalanságba indul útnak, ezt nem árt tisztázni, mielőtt bárhová is mennénk. A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy talán az induláskor még minden rendben volt, de a megérkezésre olyan szabályok léptek érvénybe, aminek részeként kötelesek vagyunk karanténba vonulni. Mindemellett a határokat is bármikor lezárhatják újra, ami szintén komoly kellemetlenségeket okozhat.
Emiatt mindig legyen B-tervünk arra az esetre, ha nem térhetünk haza. Legyen nálunk elegendő pénz, mindemellett pedig minden olyan eszköz – laptop, okostelefon –, amivel szükség esetén el tudjuk látni a munkahelyi teendőink egy részét távolról is, ha olyan munkakörben dolgozunk. Nekünk kell tudni, hogy a fenti esetekben milyen eszközökre lehet szükségünk, illetve kiket kell értesítenünk, így a helyzetre való tekintettel mindig készüljünk fel a legrosszabbra.
Ne feledjük el az ilyenkor jelentkező általános betegségeket sem
Mint arra már a bevezetőben is utaltunk, a koronavírus-járvány mellett minden külföldi utazást megnehezíthetnek a különféle, ilyenkor szokásos vagy általános betegségek, melyek többsége jellemzően olyan tünetet produkál, ami komoly nehézségeket okozhat számunkra egy határátlépésnél is.
A rendszertelen étkezésből vagy az otthoni komfortból való kiszakadás mellett például nagyon könnyedén előfordulhat egy gyomorrontás vagy egy kisebb megfázás, ami hőemelkedéssel, lázas állapottal járhat. Mivel a járványhelyzetben a lázmérés mindennapossá vált, ezért már egy hőemelkedés is komoly problémaforrást jelenthet számunkra, hiszen a koronavírus tünetei között ez is megtalálható.
Az ilyen tipikus „utazó betegségekre” sajnos nem lehet megfelelően felkészülni, legfeljebb a higiéniai szabályok betartásával, az elővigyázatossággal, illetve természetesen immunrendszerünk erősítésével. Ez a három dolog kifejezetten lényeges most abban az esetben, ha külföldi utat tervezünk!