Az emberek nagy része, ha fogkrémre van szüksége, elsősorban „jó” fogkrémet keres, „elfogadható” áron. Az azonban, hogy ténylegesen kinek melyik a jó, vagy épp a legjobb fogkrém, számos olyan dologtól függ, mint például a fogmosás gyakorisága, az életkor, a fogak vagy épp a fogíny érzékenysége vagy épp attól, hogy dohányzik-e.
Egyszerűbb tehát, ha úgy fogalmazunk, hogy mindenkinek a legjobb fogkrém az, ami számunkra a leghasznosabb, vagyis az, amelyik rendszeres használat mellett, a saját egészséges szájhigiéniájának fenntartására a legmegfelelőbb.
A leghasznosabb fogkrém megtalálásához azt is érdemes tudni, hogy egyáltalán milyen fogkrém típusok léteznek (forrás: profimed.hu).
Az a fogkrém, ami számunkra megfelelő, nem biztos, hogy másnak is az!
Nem biztatjuk tehát, hogy vaktában, sorban végigpróbálja a családtagjai által használt fogkrémeket. Arra sem biztatjuk, hogy addig, amíg nem igazodik el biztonsággal a fogkrém típusok rengetegében, minden fogkrémből vegyen egyet, hátha akad köztük olyan, ami idővel optimális választásnak bizonyul.
Ma ugyanis szinte már minden száj- és fogápolási problémára létezik fogkrém, gél vagy paszta. Ezért, hogy megkönnyítsük Önnek a választást, inkább azt javasoljuk; gondolja végig a saját fogmosási szokásait és egyéni sajátosságait!
Sima fogkefét használ, elektromos fogkefét, esetleg ultrahangosat? Napjában többször dohányzik vagy kávézik? Kellemetlennek érzi a leheletét? Érzékeny a foga vagy gyakran begyullad az ínye? Van fogszabályzója, implantátuma netán műfogsora?
Magának megadott válaszai alapján könnyen kitalálhat a különböző típusú fogkrémek „erdejéből”, amennyiben most tovább olvas.
Fogkrémtípusok, minden problématípusra
Sokféle hatású fogkrém létezik a piacon, nem csoda, hogy a laikus vásárló nehezen igazodik el a gazdag választékban.
Fogszuvasodás megelőző fogkrémek
Ezek a fogkrémek fluorid vegyületet (aminfluorid, nátrium-fluorid, nátrium-monofluoro-foszfát) tartalmazhatnak, amelyek segítenek a szájban található baktériumok, foglepedékek és plakkok hatékony eltávolításában.
Gyerekfogkrémek
Kifejezetten a tejfogak védelmére vagy a fogváltás idejére lettek megalkotva. Ezeknek a fluorid tartalma lényegesen alacsonyabb, mint a felnőtteknek szánt fogkrémek. Ízük kellemes, a gyermeki ízlésvilágot figyelembe véve többnyire édes, vagy enyhén mentolos.
Antibakteriális fogkrémek
Ezek mikrobaellenes, antibakteriális hatású fogkrémek (rendszerint ón-fluoriddal), rendszeres használat mellett védelmet nyújtanak a fogszuvasodással szemben és csökkentik a fogérzékenységet.
Fogkő elleni védelmet biztosító fogkrémek
Megakadályozzák a fogkő kialakulását. Pirofoszfáttal vagy hatékonyabb nátrium-hexametafoszfáttal, ami a fogak elszíneződésének megelőzésére is alkalmas. (A meglevő fogkő eltávolítására nem megoldás.)
Fogfehérítő fogkrémek és paszták
Rendszeres használat mellett, kémiai vagy dörzshatású összetevőkkel (nátrium bikarbonát, fluoridok, egyéb nagy szemcsés, abrazív anyagok) segítenek eltávolítani a lepedékeket és a fogak elszíneződéseit, és használatról használatra segítik az optikailag világosabb fogárnyalat elérését
Ínygyulladás elleni fogkrémek
Helyes fogmosási technika valamint teljes körű szájápolási rutin mellett, az ínygyulladás elleni fogkrémekkel nagyon jó eredményeket lehet elérni hosszútávon. (Hatóanyaguk a chlorhexidin, a triclosan, valamint gyártótól függően különböző gyógynövények és vitaminok).
Fognyaki érzékenységet csökkentő fogkrémek
Olyan összetevőkkel, mint a stroncium-klorid, a hidroxilapatit, a pro-argin, az aminfluorid vagy az egyes deszenzibilizáló szerek, mint a kálium-klorid, a szabaddá vált dentincsatornákat lezárva csökkentik az érzékenységet.
Gyógynövény tartalmú fogkrémek
A népi orvoslásra támaszkodva változó gyógynövényi összetevőket tartalmaznak. A leggyakrabban használt összetevőik: kamilla, körömvirág, teafa olaj, menta, eukaliptusz, zsálya, mirha, és szegfűszeg.
Szájszárazságot csökkentő fogkrémek
Tartós bevonatot képeznek a szájnyálkahártyán, hidratáló hatásúak és segítik csökkenteni az íny és a száj nyálkahártyájának kellemetlen feszülését, viszketését.
Amennyiben vannak még kétségei a „legmegfelelőbb” fogkrémet illetően, bátran kérje ki egy dentálhigiénés szakember véleményét!