Amikor egy kapcsolatnak vége szakad, az mind a két fél számára nehéz lehet. Különösen megviselheti az embert, amikor egy házasság felbomlásáról van szó, pláne akkor, ha a gyermekek is érintettek ebben a fájdalmas helyzetben. Annak ellenére, hogy mindenki egy fajta veszteségként tekint a saját házasságának a felbomlására, kétség kívül mégis a legnagyobb vesztes az ilyen helyzetben a gyermek lesz, hiszen életkorából adódóan nem fogja megérteni, miért is történik ekkora változás az ő kis életében. Éppen ezért nagyon fontos az, hogy tálalják a szülők ezt az eddig ismeretlen helyzetet a számukra.
Milyen hatása lehet a válásnak a gyermekre? A gyermekeket leginkább ebben a szituációban az viseli meg a legjobban, hogy nem tudják, milyen lesz az életük azután, hogy az egyik fél elköltözik otthonról. Az ismeretlentől való félelem, a választás érzése, esetleg a sok veszekedés, ami végig kíséri ezt a folyamatot, minden gyermekre szorongó hatást gyakorol. Gyakran figyelhető meg az is, hogy a gyerek a megfelelő beszélgetés hiányában nem érti meg az okokat, és magában keresi a hibát, önmagát teszi felelőssé, amiért a szülei elválnak egymástól. Ilyenkor szokott előfordulni, hogy különböző testi tünetek is párosulnak a lelki, és magatartás beli gondok mellé. Ezek pedig az egész család életét még jobban megnehezíthetik.
Amikor a válás mellett döntenek a felek, nagyon fontos az, hogy úgy oldják meg a költözést, és magát a szétválást is, hogy a gyermek a lehető legkevésbé sérüljön. Soha ne kényszerítsük választás elé, hiszen a gyerekek mind a két szülőt egyformán szeretik. Próbáljuk meg az életkori sajátosságait figyelembe véve elmondani neki, hogy mi és miért történik. A piszkos részleteket, és a saját sérelmeinket viszont ne tárjuk elé, elég gonddal kell így is megbirkóznia majd, ne élje meg sajátjaként a szülei problémáit. Amikor vita, veszekedés van a felek között, mindig legyünk biztosak abban, hogy a csemete nem fogja hallani. Akár mekkora sérelem és harag is van a szülők között, soha ne akadályozzuk meg a kapcsolattartást, hiszen mind a két félre szüksége van egy gyermeknek.
Fontos, hogy hagyjunk elegendő időt arra, hogy a kisgyerek feldolgozza a veszteségét. Legyünk türelmesek, és megértők, teljesen jogos neki a csalódottsága, és a dühe is, hiszen nem ő akarta ezt a kínos és nehéz helyzetet. Bármilyen kérdése is van, mindig próbáljunk neki válaszolni, még akkor is, ha a fájdalmas részleteket nem is tárjuk ki elé, hiszen megfogják nyugtatni őt a válaszok, és biztonságba fogja magát érezni tőlük. Ne felejtsük el soha, hogy egy gyermek egy életre össze köt két embert, így az ő érdekében érdemes annyira rendezni előbb- utóbb a kapcsolatot, hogy nyugodtan és boldogan tudja majd élni az életét.