Manapság már egyre fiatalabb korban megfigyelhető az, hogy a gyermekek kezében valamilyen okos eszközt látunk. Szinte még járni sem tudnak a kicsik, amikor már a szülők mobiltelefonját igen csak profi módon tudják lapozni, valamivel később pedig már egyedül tudják maguknak elindítani a kedvenc játékukat, vagy felmenni a világhálóra megnézni a kedvenc meséjük soron következő részét. Sokszor hallani panaszkodni a szülőt, hogy tablet, vagy mobil telefon hiányában a gyermeke unatkozik, vagy amikor már a túl sok használat után elveszik tőle az eszközt, égtelen hisztit csap le. Mégis, kinek a hibája ez? Ki adta először a gyerek kezébe ezt a kütyüt? Nem lehet őket hibáztatni, hogy gyorsan „rákaptak”, hiszen minket felnőtteket is szinte azonnal be tud szippantani az internet világa.
Milyen hatása lehet az internetnek a gyerekekre? Kár lenne tagadni, hogy sok előnye származhat a fiatalságnak is abból, ha a világhálón böngészik. A könnyű kapcsolattartás, a gyors információáramlás már szinte minden ember életének a része lett, így a gyermekeknek is. Rengeteg helyen lehet hallani viszont a kártékony hatásairól, főleg a gyerekek körében, még is az tapasztalható, hogy az internet veszélyeire közel sem tekintenek olyan nagy problémaként a szülők, mint ami a való életben fenyegetheti a csemetéiket. Pedig rengeteg veszély leselkedhet rájuk akár egy online játék során is, amikor ki tudja, hogy a világ másik részéről ki a játékpartnere, vagy kivel kezd el csevegni egy- egy közösségi felületen.
Közösségi oldalaknál tartva, fiatal, kamasz gyermekek gyakran meggondolatlanul töltenek fel magukról kihívó, félreérhető képeket, videókat, és írnak olyan bejegyzéseket, melyet talán néhány év múlva már szégyellni is fognak. Ilyen korban még nem értik meg, hogy ami egyszer felkerül a felhőbe, az bizony ott is marad örökre, később bárki visszaélhet a korábbi megosztott tartalmunkkal. Rettentő veszélyes lehet az úgynevezett cyberbullying, vagyis az elektronikus, internetes zaklatás. A fiatal generáció nagyon kegyetlen tud lenni ilyen téren, érdemes az érzékeny lelkű gyermekeket megóvni ettől a veszélytől, hiszen komoly következményei is lehetnek annak, ha a depresszió felé haladnak a folyamatos zaklatás, csúfolódás miatt.
Ezek a hátrányok, melyek az internet használattal együtt járnak, kiküszöbölhetők, hiszen mi felnőttek tudjuk irányítani a gyermekeink szokásait az okos eszközök terén. Nem ördögtől való a világháló, ám szülőként mindenképp tudni kell arról, mivel tölti a gyerkőc az idejét a gép előtt, és a helyes irányba kell terelgetni a gondolkodását, amit a folyamatos beszélgetéssel meg is lehet valósítani. Kisgyermekek esetében használjunk az internetezésre alkalmas eszközeiken a szülői szűrőprogramot, hiszen csak így lehetünk biztosak abban, hogy nem kapnak kéretlen tartalmakat a gépükre, és nem is tudják megnyitni a felnőtteknek való oldalakat. Tanítsuk meg nekik, hogy az interneten hallható dolgokkal, vagy épp az itt megismerhető emberekkel kapcsolatban mindig gyanakvónak kell lenni!