A passzív éveink anyagi biztonságának megteremtéséhez ma már jó néhány eszköz a rendelkezésünkre áll, ezek közül pedig kiemelkedő népszerűségnek örvend a nyugdíjbiztosítás, illetve az önkéntes nyugdíjpénztár is.
Napjainkban már nem igazán kérdéses, hogy valamilyen öngondoskodási formára mindenkinek szüksége van, hiszen hazánk társadalombiztosítási rendszere egyre kevésbé képes hatékonyan ellátni feladatát. Ezt legfőképp a népesség koreloszlásának folyamatos változása okozza, hiszen egyre nő a várható élettartam, miközben ezzel párhuzamosan a gyermekvállalási kedv viszont csökken. Ez a két, egymással ellentétes folyamat pedig azt eredményezi, hogy a mind kevesebb járulékfizetőnek egyre több eltartottról kell gondoskodnia. A Grantis független pénzügyi szakértői csapata ezért azt tanácsolja, hogy a lehetőségeinkhez mérten minél előbb kezdjünk el takarékoskodni. Erre a célra a nyugdíjbiztosítás, az önkéntes nyugdíjpénztár, illetve egyéb megtakarítási formák is tökéletesen alkalmasak lehetnek, ám a portfóliónk összeállításánál számtalan kritériumot vizsgálnunk kell.
Ezekre a szempontokra figyeljünk a nyugdíj előtakarékosság esetében
Az államtól független, privát nyugdíj elérése kellően alapos tervezés mellett akár minimális erőfeszítéssel is megvalósítható, különösképp, ha még évtizedek választanak el minket a korhatár elérésétől. Ráadásul Magyarországon az önkéntes nyugdíjpénztár, a nyugdíjbiztosítás, valamint a NYESZ képében ma három olyan nyugdíj célú előtakarékossági forma is létezik, amelyekre egyaránt igénybe vehető állami támogatás, összességében évi 280 ezer forintos határig. Ezt az összeget az általunk befizetett szja-ból kaphatjuk vissza, adójóváírásként. Ahhoz, hogy az ebben rejlő lehetőségeket maximálisan kihasználhassuk, figyelni kell arra, hogy a megtakarításainkat ennek megfelelően osszuk el. A kifejezetten öngondoskodási formák mellett sokan fektetnek klasszikus eszközökbe is, hiszen az ingatlan, vagy épp a nemesfém hosszú távon általában kiváló eszköznek tekinthető. Mielőtt azonban belefognánk portfóliónk összeállításába, néhány kritériumot mindenképpen mérlegelnünk kell. Ilyen a rendelkezésünkre álló a futamidő, az egyes konstrukciókkal elérhető hozamok mértéke, illetve a stressztűrő képességünk is. Az sem mindegy, menet közben szeretnénk-e hozzáférni lekötéseink egy részéhez, illetve át kell gondolnunk, kívánunk-e olyan kiegészítő szolgáltatásokat is igénybe venni, mint amilyen például a kockázatviselés a nyugdíjbiztosítás esetében. Jól látszik tehát, hogy ez a feladat igen komplex és szakértelmet kíván, ezért a legbölcsebb, ha minden esetben kikérjük egy független specialista tanácsait.
Önkéntes nyugdíjpénztár, vagy nyugdíjbiztosítás? Melyikkel járunk jobban?
A leggyakrabban felmerülő kérdések egyike, hogy melyik nyugdíj előtakarékossági megoldás a legideálisabb. Erre azonban egyáltalán nem egyszerű válaszolni, hiszen ezt mindig a személyes preferenciák és a rendelkezésre álló erőforrások, lehetőségek határozzák meg. Egy nyugdíjbiztosítás például extra védelmet nyújt szeretteinknek, ha velünk esetleg a futamidő alatt történik valami, és az is mellette szól, hogy a kifizetésre kizárólag ennél a konstrukciónál nincs hatással a nyugdíjkorhatár későbbi emelkedése. Ugyanakkor egy önkéntes nyugdíjpénztár is számtalan előnnyel bír. A befizetések rugalmasan kezelhetők, használata egyáltalán nem igényel szakértelmet és a járulékos költségei is rendkívül alacsonynak tekinthetők. Összességében azonban egyáltalán nem biztos, hogy önmagában egy nyugdíjbiztosítás, vagy egy önkéntes nyugdíjpénztár elegendő lesz, ahhoz, hogy elérjük a célunkat. A legtöbbször ugyanis ehhez egy kellőképp diverzifikált és precízen összeállított portfólió szükséges.