Sokak reggeli rutinjának tekinthető az, hogy felkelés után az első útjuk a kávéfőző bekapcsolásához vezet. Nincs is jobb úgy indítani a napot, hogy finom kávé mellett ébredünk fel, miközben nyugodtan át tudjuk gondolni az előttünk álló nap történéseit. Manapság már egy kávéfőző beszerzése otthonra nem nevezhető drága mulatságnak, hiszen kedvező áron is meg lehet vásárolni a finom kávét készítő darabokat. Arról nem is beszélve, hogy a jó öreg kotyogós főző milyen erős, ugyanakkor ízletes kávét tud nekünk készíteni. Annak érdekében viszont, hogy mindig friss, és finom ízű legyen a reggeli, vagy napközbeni fekete nedű, rendszeresen tisztítani kell a gépünket. De mégis hogyan? Mutatjuk!
Valóban működik a kávéfőző tisztítása ecettel? Mivel a gép folyamatosan érintkezik vízzel, így a legnagyobb veszélyt rá a vízkő jelenti. Ha elmulasztjuk a kávéfőzőnk vízkőtelenítését, előbb- utóbb tönkre fog menni a lerakódástól, arról nem is beszélve, hogy érezhető lesz a kávé ízén is, hogy valami nincs rendben a gépünkkel. Az ecet azért is lehet nagyszerű megoldás, mivel egyrészről olcsón beszerezhető, és minden háztartásban megtalálható, másrészt környezetbarát tisztító megoldásnak is számít. Nem kell nagyon magas %-os ecetet használni, amennyiben rendszeresen tisztítjuk a gépünket, és nincs durva lerakódás, akár a 10%-os is bőven eltávolíthatja a vízkövet. Soha ne hígítatlanul használjuk! Mindig vízzel együtt öntsük be a kávéfőzőbe, körülbelül kétharmad víz, és egyharmad ecet lesz a megfelelő arány.
A kávéfőzőbe a maximálisan tölthető ecetes folyadékot adjuk, és ne főzzük le azonnal, hagyjuk benne egy kicsit „dolgozni”. Miután lefőztük ezt a tisztító folyadékot, bizony erős szaga lesz a gépünknek, így a tiszta vizet addig főzzük le újra, és újra, amíg már abszolút nem fogja szúrni az orrunkat az ecetszag. Milyen időközönként érdemes megtisztítani a kávéfőzőnket ecettel? Ha nem akarunk durván lerakódott vízkövet, egy- két havonta tisztítsuk meg így. Amennyiben a tejhabosítóját is szoktuk az elektromos kávéfőzőnknek használni, azt minden alkalom után törölgessük át nedves szivaccsal, hiszen ennek hiányában vékony tejréteg marad majd rajta, ami előbb utóbb megpenészedik.
Nem szabad elhanyagolni a kávéfőzőnket a tisztítás terén! Az ecettel való tisztítás nem nagy dolog nekünk, ám rendszeres használatával évekre meghosszabbíthatjuk a kávégépünk életét. Annak érdekébe, hogy ne feledkezzünk meg róla, mindig írjuk fel naptárunkba, hogy mikor csináltuk meg a tisztítást, és azt is jelöljük be, mikor lesz megint esedékes, így biztos nem fog elmaradni ez a nagyon is fontos művelet. Aki szereti a kávét, és vigyázni akar a készülékére, annak nagy segítségére lesz ez az egyszerű, ám mégis nagyszerű takarítási tipp!